Kurss "Apzinātības prakse veselībai un emocionālajam līdzsvaram"

Reizēm atvaļinājums, kad beidzot varam ļauties atpūtai mums atnes ar mieru un labsajūtu, bet var gadīties arī tā, ka atrodamies drošībā, savās mājās aiz aizlēgtām durvīm, ledusskapī ir pietiekams daudzums ēdiena, nekas īpaši slikts nav atgadījies, bet izjūtam spēcīgu trauksmi par savu vai savas ģimenes labklājību.
Mēs visi esam tik atšķirīgi. Mūsu iedzimtās nervu sistēmas īpatnības, personības kvalitātes un dzīvē pieredzētais mūs noved unikālā situācijā, kad esam spiesti meklēt pamatu zem kājām. Var gadīties, ka ķermenis reaģē ar trauksmi pat, ja to nevēlamies, vai domas ir tik nemierīgas un haotiskas, ka mēs nezinām, ko ar tām iesākt.
Varbūt secinām, ka pasaulē notiekošais mūs pārlieku ietekmē un nespējam ne labi izgulēties, ne atrast tik kāroto mieru dienas laikā.
Mūsu psihei līdz zināmai robežai piemīt pašai savi aizsargmehānismi un mums pašiem ir gana daudz stratēģiju, lai dzīvē izvairītos no diskomforta, tomēr, ko darīt, ja tie resursi, kas ir mūsu rīcībā īsti nepalīdz, ja vairs īsti nedarbojas?
Apzinātības prakse ir viens no pašpalīdzības instrumentiem, ko ir vērts pamēģināt. Kā varam secināt no zinātniskajām publikācijām un mūsu kursu apmeklētāju pieredzes, tad vismaz astoņu nedēļu ilga praktizēšanās var būtiski jums uzlabot labsajūtu.
Piemēram, apzinātības prakse var:
•    uzlabot jūsu veselību un samazināt tās problēmas, ko rada pārlieku augsts stress - samazināt asinsspiedienu, stresa hormona kortizla līmeni, pulsu, dažādus organisma iekaisuma procesus un pat sirds un asinsvadu slimību risku.
Atsauce: Mindfulness mediates the physiological markers of stress: Systematic review and meta-analysis. Michaela C. Pascoe, David R. Thompson, Zoe M. Jenkins, Chantal F. Ski, 2017.
Emocionālais līdzsvars ļoti cieši ir saistīts ar mūsu labsajūtu dzīvē. Mūsu spēju līdzsvarotiem novērtē arī mūsu partneri, bērni un darba kolēģi. Taču nepavisam nav viegli, ja emocijas pārņem un nezinām, ko ar tām iesākt!
Apzinātības prakse piedāvā virkni līdzekļu, kas mums var palīdzēt, tikai nepieciešama motivācija un apņemšanās trenēties.
Apzinātības prakse var:
•    Uzlabot mācīšanās un atmiņas procesus, emociju regulāciju un pašizpratni; Stiprināt imūnsistēmu; Atvieglot daudzas psiholoģiskas ciešanas (mazināt bezmiegu, trauksmi, fobijas un ēšanas traucējumus)
•    palēnināt smadzeņu novecošanos; Uzlabot psiholoģiskās funkcijas – attīsta uzmanību, līdzcietību un empātiju;
•    kā arī uzlabot garastāvokli!
Atsauces: Hōlzel et al, 2011; Tang,2007; Davidson, 2003; Valsh un Shapiro, 2006; Lazarus et al, 2008; Carter et al, 2005; Tang et al, 2007; Luc, Brefchinsky et al, 2008; Lucarus et al, 2005; Davidson, 2004.


Pirmā kursa nodarbības

Norises datumi: 4.,11.,18. un 25.marts.
Laiks: 19:00 – 20:30.

Nodarbībā uzzināsiet apzinātības pamatprincipus veiksmīgai prakses uzsākšanai, kā arī gūsiet zināšanas par nervu sistēmas darbību, un gūsiet izpratni par stresa veidošanās un regulēšanas mehānismiem.
Nervu sistēma ikdienā rūpējas par mūsu spēju mobilizēties aktīvai darbībai, tomēr dažreiz šķiet, ka mēs gribētu, lai mums ir skaidrāka domāšana vai lielāka enerģija, vai arī mēs gribētu būt mierīgi un atslābināti. Kā saprast un sadarboties ar savu nervu sistēmu? Kā prasmīgi izmantot ķermeņa fizioloģiju, lai regulētu spriedzi, atslābinātos un atgūtu enerģiju?
Praktiski: apgūsim elpošanas prakses stresa regulācijai, relaksācijas pamatprincipus un vizualizāciju.



Nepatīkamas sajūtas ķermenī, emocijas, kas reizēm traucē. Kā ar to sadzīvot un kā spēt to pieņemt? Viens gluži dabisks veids ir mēģināt no nepatīkamām sajūtām izvairīties (ar zālēm, ar medijiem un tml.) Diemžēl izvairīšanās ilgtermiņā nestrādā un atsakoties just nepatīkamo mēs liedzam sev sajust patīkamo. Apzinātības prakse piedāvā stratēģijas, kā piedzīvot atšķirību starp domājošo prātu un sajūtošo, pieredzošo prātu? Kā sava ķermeņa sajūtu iepazīšana ved pie lielāka līdzsvara.
Praktiski: Pētīsim ķemeņa skenēšanas meditācijas struktūru un norisi. Ķemeņa skenēšana ir viena no pamata tehnikām, kas mums ļauj apgūt emocionālo pašregulāciju.



Emocijas mēs piedzīvojam ķermenī un šīs nodarbības pamatus apgūsim otrajā nodarbībā par ķermeņa apzinātību. Taču darbs ar emocijām ir daudz plašāks, lai to apgūtu vienā nodarbībā. Ir emocijas, kuras mūsu ģimenē bija vairāk atzītas un tās mēs pazīstam labāk, savukart mēdz būt arī emocijas, kuras nepazīstam vai neļaujam sev tās izjust. Reizēm var rasties bailes, ka ļaujoties emocijām tās mūs var pārņemt. Darbs ar emocijām būs galvenais šīs nodarbības temats -  kā tās iepazīt, atzīt un pārstrāt? Kas ir emocijas? Kā tās atšķiras no jūtām? Kad tām ļauties un, kad tieši pretēji - būtu labāk ieturēt pauzi?
Praktiski: Mācīsimies apzinātības meditācijas tehnikas emociju pārstrādei.



Domāšanas procesi apzinātības praksē un psiholoģijā ir pietiekoši izpētīti, lai varētu mums sniegt intelektuālu atklāsmi par notiekošo mūsu pašu prātā. Pavisam cits pašvadības līmenis ir apzināties savu domāšanu reālajā laikā un neuzķerties uz visiem tās radītajiem tēliem. Prāts nepārtraukti strādā aiz “skatuves”, cenšoties radīt labāko pasaules attēlojumu kāds ir iespējams. Prāta radītais pasaules attēlojums var būt patiess, daļēji patiess vai nepatiess, un to ir grūti izšķirt. Reizēm domu process galvā atgādina nebeidzamas baumas. Kā kļūt par apzinātu savu domu novērotāju būs šīs nodarbības uzmanības centrā.
Praktiski: Mācīsimies meditācijas tehnikas, kas palīdz novērot, iepazīt un nomierināt prātu, lai iemantotu lielāku līdzsvaru.

Kursa vadītāji

Indra Majore-Dūšele (MG.PSYCH., MG.SC.SAL, Supervizore). Psiholoģe, deju un kustību terapeite, RSU pasniedzēja, supervizore un apzinātības trenere. Praktizē apzinātības meditāciju no 1998.gada, un pakāpeniski apzinātības prakses principus un tehnikas integrējusi profesionālajā darbībā - darbā ar klientiem psihologa un psihoterapeita praksē, supervizējot profesionāļus, izglītojot studentus LU un šobrīd RSU.
Sandis K. Dūšelis (MG.PSYCH.) Psihologs ar izglītību ģimenes psihoterapijā, uzņēmējs un apzinātības treneris. Ar apzinātības praksi un citām pieejām stresa mazināšanai nodarbojas kopš 2001. gada. Kopš 2013. gada kopā ar Indru un citiem kolēģiem ir novadījis apzinātības kursus un treniņprogrammas vairāk nekā 1500 stundu apjomā, gan centrā Miervidi, gan arī citos uzņēmumos un organizācijās Latvijā. Šobrīd vada mobilās lietotnes MIERVIDI attīstības projektu.

Mēs aicinām jūs pievienoties šim kursam, ja jums ir motivācija, bet nepieciešams atbalsts un palīdzība, lai rastu līdzsvaru savā dzīvē – mainītu savus domāšanas, emocionālās reaģēšanas, darba, atpūtas un stresa pārvarēšanas paradumus, vai arī jūs vēlaties, lai meditācijas prakse, cieņpilnas rūpes par sevi un apzinātība kļūtu par jūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu.

Mēs aicinām jūs pievienoties šim kursam, ja jums ir motivācija, bet nepieciešams atbalsts un palīdzība, lai rastu līdzsvaru savā dzīvē – mainītu savus domāšanas, emocionālās reaģēšanas, darba, atpūtas un stresa pārvarēšanas paradumus, vai arī jūs vēlaties, lai meditācijas prakse, cieņpilnas rūpes par sevi un apzinātība kļūtu par jūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu.

Mūsu kursu dalībnieki bieži atzīst, ka viņi ir ieguvuši:

    Vairāk enerģijas un entuziasma
    Labākas iemaņas relaksēties un atpūsties
    Spēju labāk pārvaldīt savas emocijas
    Ir palielinājusies pašapziņa
    Ir labākas spējas tikt gala ar stresa situācijām
    Labākas koncentrēšanās spējas
    Labāka empātija pret sevi un apkārtējiem
    Prasmi vieglāk pieņemt nomaktību un sliktu garastāvokli
    Spēju labāk organizēt savu darba dienu
    Spēju izmanīgāk klausīties sarunu biedrā
    Ir mazinājusies paškritika
    Labāk pārvalda sevi saspringtās saskarsmes situācijās
    Spēju nesteidzīgi izbaudīt dzīvi

Kā uzrāda virkne zinātnisko pētījumu*, tad ir nepieciešamas vismaz 8 nedēļas nepārtrauktas dalības līdzīgos kursos, lai radītu izmaiņas jūsu nervu sistēmas darbībā, lai piedzīvotu tos labumus, ko Jums var sniegt apzinātības prakse, tāpēc iesakām apmeklēt vismaz divus no četriem apzinātības programmas kursiem.

Apzinātības prakse ir meditācijas principos balstīta metode, kas attīsta prasmes būt klātesošam tagadnes brīdī ar atvērtību un pieņemošu attieksmi.

Apzinātības prakses kurss ir zinātniskos pētījumos pārbaudīta metode* fiziskās, garīgās veselības un līdzsvara atjaunošanai. Tas ietver apzinātības meditācijas, psiholoģijas teoriju un pašregulācijas prasmju apguvi – vingrinājumus skaidrākam prātam un dzīvākam ķermenim. Kurss  ir izveidots, lai palīdzētu jums apgūt prasmes tikt galā ar grūtām fiziskām sajūtām (piemēram, sāpēm), emocionālās spriedzes situācijām un garastāvokļa svārstībām, mainīt lietu uztveri, kā arī kultivēt tādus prāta stāvokļus kā prieku, līdzjūtību un pateicību. Prakse var palielināt jūsu pašapziņu un spēku tikt galā ar dažādiem dzīves izaicinājumiem.

*Atsauces: Hōlzel et al, 2011; Tang,2007; Davidson, 2003; Valsh un Shapiro, 2006; Michaela C. Pascoe, David R. Thompson, Zoe M. Jenkins, Chantal F. Ski, 2017; Lazarus et al, 2008; Carter et al, 2005; Tang et al, 2007; Luc, Brefchinsky et al, 2008; Lucarus et al, 2005; Davidson, 2004.

Kā tas praktiski notiks?
Kursā ir 40% teorijas un 60% prakses. Kurss ir veidots tā, lai jūs varētu apgūt apzinātības meditācijas un piedāvāto tematu psiholoģiskos pamatus, ka arī uzsākt regulāru praksi mājās. Katrā nodarbībā jūs apgūsiet vismaz vienu jaunu meditācijas tehniku. Grupas konsultāciju sadaļā būs mūsu vadīta saruna ar katru dalībnieku. Saruna būs brīvprātīga un jums nebūs obligāti jārunā.


Paplašinātās programma

Ietver konsultācijas tiešsaistē un personisku atbalstu katram dalībniekam. Grupas konsultāciju laikā mēs aprunāsimies ar katru dalībnieku par praksi mājās un sniegsim atbalstu un ieteikumus. Grupas konsultācijas notiks pēc katras lekcijas no 20:30 līdz aptuveni 21:15.

 
Nodarbību kavēšana:
Ja Jūs netiekat uz kādu nodarbību, tad lekciju būs iespējams noklausīties konkrētas nodarbības lekcijas audio ierakstu mūsu mājās lapā. Ja esat pieteicies uz pilnu programmu un netiekat uz kādu konsultācijas daļu, tad Jums būs iespēja saņemt 10-15 minūšu attālinātu konsultāciju citā dienā vai atbildi uz jūsu jautājumiem epastā.

Kursu dalības maksa

Jums ir vairākas dalības iespējas:

    apmeklēt atsevišķu kursu,
    apmeklēt atsevišķas nodarbības.

Psiholoģiskā atbalsta programma ietver 6 stundas lekcijas tiešsaistē plus mājas darbu materiālus.
Lekciju nodarbības ietver lekciju un mūsu atbildes uz jūsu jautājumiem pēc katras lekcijas. Pēc nodarbības būs izdales materiāli ar lekcijas kopsavilkumu.
Dāvanā tiks iekļauts mobilās lietotnes MIERVIDI gada abonements ar audio vingrinājumiem.

Atsevišķa kursa (4 lekcijas) cena: 60 eiro

Jūs varat apmeklēt visu programmu vai atsevišķus kursus. Jūs varat apmaksāt katru kursu atsevišķi.

Iesakām izvēlēties lekciju programmu, ja Jums ir vajadzīgas zināšanas, jauna informācija un praktiski instrumenti, lai uzlabotu savas dzīves kvalitāti, bet Jums nav nepieciešamas mūsu konsultācijas, kā arī nav nepieciešams dalīties ar savu pieredzi un klausīties citu grupas dalībnieku pieredzē. Ja Jums nav vēlmes piedalīties pilnajā programmā, tad katrā ziņā esam padomājuši arī par to, lai Jums būtu iespēja uzdot jautājumus pēc katras lekcijas un saņemt mūsu ieteikumus, ja mācību procesa laikā radīsies neskaidrības.

Paplašinātā kursa programma ietver 6 stundas lekcijas tiešsaistē un 2-3 stundas grupas konsultācijas.

Grupas konsultācijas notiks pēc katras lekcijas. Pēc nodarbības būs izdales materiāli ar lekcijas kopsavilkumu un vingrinājumu aprakstu studēšanai mājās.
Dāvanā tiks iekļauts mobilās lietotnes MIERVIDI gada abonements ar audio vingrinājumiem. Tiem, kas apmeklēs visus 4 kursus abonementā tiks iekļautas arī lekcijas.
Grupas konsultācijas atkarībā no dalībnieku skaita notiks 30-60 minūtes pēc katras lekcijas. Dalībnieku skaits ir ierobežots.

Atsevišķa paplašinātā kursa (4 lekcijas + 4 konsultācijas) cena: 88 eiro

Jūs varat apmeklēt visu programmu vai atsevišķus kursus. Jūs varat apmaksāt katru kursu atsevišķi.

Iesakām izvēlēties pilno programmu, lai Jūs varētu vislabāk parūpēties par sevi, iegūt jaunas zināšanas un prasmes, kā arī izmantot grupas darba sniegtās priekšrocības un mūsu konsultācijas. Konsultāciju jeb grupas darba laikā mēs katru dalībnieku izjautāsim par meditācijas praksi mājās un sniegsim atbalstu un ieteikumus tālākai izaugsmei. Iepriekšējo grupu dalībnieki bieži ir teikuši, ka tieši grupas darbs un iespēja dzirdēt citu dalībnieku pieredzi bija ļoti motivējoši, iedvesmojoši un iedrošinoši un tieši tas palīdzēja viņiem pašiem virzīties uz mērķi.

Atsevišķas lekcijas. Šī izvēle ietver 90 minūšu lekciju plus mājas darbu materiālus.
Lekcijā jūs dzirdēsiet teoriju par konkrētu tematu, mācīsieties praktiskus vingrinājumus, kā jums būs iespēja pēc lekcijas uzdot jautājumus un saņemy atbildes. Pēc nodarbības būs izdales materiāli ar lekcijas kopsavilkumu un vingrinājumu aprakstu studēšanai mājās. Dāvanā tiks iekļauts mobilās lietotnes miervidi mēneša abonements audio vingrinājumiem.

Atsevišķas lekcijas cena: 25 eiro

Iesakām izvēlēties atsevišķas lekcijas, ja nevēlaties apmeklēt visu kursu kopumā. Jūs varat izvēlēties sev interesējošos tematus un tiem pieteikties. Ja pēc vienas vai divām nodarbībām izvēlēsieties piedalīties visā kursā, tad arī tāda iespēja pastāv. Katrā ziņā izmēģiniet un iegūstiet labāko, ko šis kurss Jums var sniegt.

Par mājas darbiem

Praktiski vingrinājumi mājās ietvers 10 – 20 minūtes Jūsu laika 6 reizes nedēļā. Šie vingrinājumi nav obligāti, bet ir ieteicami, ja Jūs vēlaties sasniegt pozitīvu rezultātu kursa laikā.

Pieteikuma anketa
Apmeklēšu visas kursa nodarbības
Apmeklēšu atsevišķu nodarbību
Pieteikties

Pasākuma detaļas


Pasākuma sākums

Kategorija

Tiešsaistē

Centra pakalpojumi

Psihologs un psihoterapeitsDeju un kustību terapijaVizuāli plastiskā mākslas terapijaPrivātuma politika un datu apstrāde

Par mobilo lietotni

Projekta izveidošanaLietošanas noteikumiLietotnes privātuma politika un datu apstrāde

Labdarības projekti

Atbalsts skolām

Kontakti

KontaktiPar mumsTelpu noma